úvodní stránka
úvod
kontakt
program
kpz
Filmový klub Liberec
fotografie

Filmový klub Liberec

Hlavní činností a cílem Filmového klubu Liberec je promítání filmů, které patří do dědictví české i světové kinematografie. Filmový klub Liberec se zabývá také tématy souvisejícími s mediální výchovou dětí a mládeže. Dále každý rok zajišťuje mezinárodní filmovou přehlídku Febiofest Liberec a je zřizovatelem Dětské televize - Redakce Liberec.

Dětská televize – Redakce Liberec

Nejsilnějším médiem v současné době je televizní vysílání. Technické možnosti a šíře vysílání umožňují téměř bez jediného pohybu strávit u televizoru veškerý volný čas. Proto Filmový klub Liberec přichází s mimoškolní vzdělávací aktivitou - REDAKCÍ DĚTSKÉ TELEVIZE, která vytváří prostor pro aktivní práci s tímto médiem. Děti a mladí lidé jsou zde již druhým rokem zapojeni přímo do práce na výrobě vlastního televizního vysílání.
Dnešní mediální doba klade nové požadavky na výchovu mladých lidí a utváření jejich vztahu k médiím a informacím, které podávají. Důkladné seznámení s prací médií, s prostředky, které využívají a se specifickým světem, který vytvářejí, může mladým lidem napomoci ke snadnější orientaci v životě.
Dětská televize pomáhá dětem a mladým lidem s orientací v mediálním světě například i tím, že je naučí informace nejen nacházet, ale i třídit a zařazovat, že média zbaví mýtů, že bude podporovat vlastní tvůrčí činnost (včetně umělecké) mladých lidí, že povede k aktivitě, činorodosti, samostatnému myšlení, kritičnosti a v neposlední řadě k smysluplnému trávení volného času.
Na základě naší předchozí práce jsme dospěli k poznání, že vlastní aktivní tvorba je pro děti nejlepší cestou k pochopení práce médií. Můžeme jim totiž jednoduchou, zábavnou a srozumitelnou formou usnadnit start do samostatného života v mediálně přesyceném světě. Skutečnost, že tak zároveň naplňujeme §13 Úmluvy o právech dítěte, je pro nás potvrzením, že i politické autority této planety považují ochranu dětí za jednu z nejvyšších priorit a možnost vyjadřovat své názory všemi prostředky za nezadatelné právo každého dítěte.
Naším cílem je mediální výchova prostřednictvím tvorby a vysílání vlastních televizních pořadů samotnými dětmi a mladými lidmi ve věku od 12 do 26 let. Mediální výchova není pouze naukou o tvorbě mediálního obsahu, je naukou o tom, jak obsahu správně rozumět. Cílem je seznámit děti s podstatou moderních médií a jejich základními vlastnostmi.
Členové jednotlivých tvůrčích skupin se scházejí v průběhu celého týdne dle domluvených termínů na literární, technické či produkční přípravě pořadů, na natáčeních a posléze i u samotného střihu čili digitálního zpracování pořízeného audiovizuálního materiálu ve výsledný pořad.
Příprava, natáčení i dokončení každého pořadu DTV je od začátku do konce zcela práce dětí a mladých lidí. Dospělé vedení, lektoři i profesionální tvůrci jsou dětem dobrými rádci, avšak poslední rozhodnutí a tedy i výsledná tvář každého pořadu je zcela v kompetenci mladých tvůrců.
Do projektu aktivně zapojeno 20 až 30 členů ve věku od 12 do 26 let z Liberce a okolí, kteří se pravidelně scházejí min. 1x týdně na redakčních radách a systematicky pracují na přípravě a dokončování jednotlivých pořadů. Dále je do projektu zapojena skupina 20ti spolupracovníků, kteří jsou příležitostně přizváni ke spolupráci v rámci konkrétních pořadů. Redakční rady probíhají každou středu od 16.30 do 19 hod. v Rodinném centru Kašparka, Kašparova 73, Liberec - Vesec.
Výsledkem činnosti redakce je vytváření a vysílání či projekce pořadů pro dětskou, mladou i nejširší diváckou obec. Pořady budou k divákovi šířeny prostřednictvím kabelové televize, Internetu i výměnou pořadů mezi již stávajícími redakcemi z jiných regionů ČR.
Realizátor projektu - Ivana Sulovská, sociální pedagog, produkční s dlouholetou praxí v činnosti Dětské televize (od r.1998). Za dobu působení ve funkci Vedoucí produkce Centra Dětské televize se rozrostl počet redakcí z jedné původní (Redakce Praha 8) na osm v rámci celé ČR. Dva roky působila jako vedoucí Redakce Praha 8 a dva roky vedla redakci Vyšehrad. V průběhu roku 1999 realizovala vysílání DTV na TV PRIMA. Podílela se na zajištění mnoha seminářů, školení, soustředění a účasti DTV na MFF pro děti a mládež ve Zlíně a v Ostrově. Z těchto festivalů DTV přinášela každodenní aktuální zpravodajství. Vedle činnosti pro DTV se také věnovala produkci televizních dokumentů 10 století architektury a Mistrovská díla z českých sbírek a působila v Nadačním fondu Českého rozhlasu. Od ledna 2003 realizuje projekt Dětské televize – Redakce Liberec a od srpna 2005 realizuje projekt Rekvalifikačního a poradenského a centra Kašpar.
Více informací o projektu najdete na našich webových stránkách Dětská televize – Redakce Liberec.
Ivana Sulovská, vedoucí redakce
tel: 736 611 281, e-mail: produkce@dtv.lbc.cz
Projekt vznikl za laskavé podpory:
  • Gymnázium F. X. Šaldy
  • Juniormedia Society, o.p.s.
  • Liberecký kraj
  • Ministersvto školství, mládeže a tělovýchovy
  • Nadace Euronisa
  • Nadace Umění pro zdraví
  • PAHMS
  • Palác SYNER, a.s.
  • Panter, s. r. o.
  • Petr Bíma, Graphics & Design Studio
  • PLANEO Liberec
  • Qconex, v.o.s.
  • Statutární město Liberec
  • VGD, Podzimek a Šuma, s.r.o.
  • Whitesoft, s.r.o.
  • ZŠ Vrchlického
Děkujeme
© Rodinné centrum Kašparka, 2005